• کدخبر 50236
  • 1401/04/19-02:10
  

رئیس کل دادگستری کرمانشاه : ۹۳ درصد از اراضی ملی و طبیعی کرمانشاه سند دار شدند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه : ۹۳ درصد از اراضی ملی و طبیعی کرمانشاه سند دار شدند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه : ۹۳ درصد از اراضی ملی و طبیعی کرمانشاه سند دار شدند

پرویز توسلی زاده در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و حقوق بیت المال استان کرمانشاه که ظهر امروز (۱۸ تیر) با موضوع اجرای طرح "کاداستر" و با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محل دادگستری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به تدوین برنامه راهبردی در دادگستری استان، اظهار کرد : باتوجه به اجرای این برنامه راهبردی ، طی یکی دوسال اخیر توانسته ایم در بسیاری از جهات رشد کنیم و وقت خود را صرف کارهای بیهوده نکنیم.

به گفته رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در حال حاضر ۹۳ درصد از اراضی ملی و طبیعی استان سند دار شده اند و امکان تصرف و دست درازی به آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد : نتیجه این اقدامات باعث شده تا جایگاه کرمانشاه در بحث اجرای سند تحول قضایی از رتبه ۲۱ کشور به رتبه دوم کشور ارتقاء پیدا کند و به شکل برنامه محور راه خود را ادامه  دهیم.

رئیس کل دادگستری استان یکی از اقدامات مهم در این حوزه را توجه جدی به اجرای طرح کاداستر عنوان کرد و گفت : اجرای این طرح می تواند میزان ورودی پرونده های قضایی را کاهش دهد ، از تشکیل پرونده های جدید جلوگیری کند و در نهایت رضایتمندی مردم و افزایش سرمایه های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد : ما معتقدیم تا جایی که امکان دارد باید منافذ  و راه های ایجاد اختلاف بین مردم را ببندیم که یکی از آنها همین مسئله مالکیت زمین ها است ، لذا به این منظور طی دو سال گذشته حدود ۱۹ جلسه شورای اراضی ملی و حفظ حقوق بیت المال را در استان تشکیل داده ایم.

توسلی زاده خاطر نشان کرد: نتیجه این پیگیری ها منجر به این شد تا عملکرد شواری حفاظت از اراضی در استان طی دو سال گذشته به اندازه ۱۰ سال قبل از آن باشد.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت حفاظت از اراضی ملی و حفظ حقوق بیت المال در استان پرداخت و گفت: در مدت دو سال گذشته در حوزه جهاد کشاورزی و مقابله با تغییر کابری اراضی و باغات ۱۲۰۰ دستور موقت صادر شد و ۲۳۳ هکتار از اراضی زارعی استان رفع تصرف شد ، درحالی که این رقم طی سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ تنها ۱۶۴ هکتار بوده است.

رئیس کل دادگستری استان اضافه کرد: در حوزه صیانت از مراتع و منابع طبیعی هم ضمن شناسایی افرادی که اقدام به تصرف این اراضی می کردند ، طی مدت دو سال ۳۹۹ هکتار از منابع طبیعی را رفع تصرف کردیم، درحالی که طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ این رقم ۱۶۸ هکتار بوده است.

وی با بیان اینکه صیانت از منابع آب، حفاظت محیط زیست، راه و شهرسازی و شهرداری مورد تاکید دستگاه قضایی استان قرار دارد، گفت: در سال جاری هم با تشکیل کارگروه پیشگیری در حوزه تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و ... از تشکیل پرونده های زیادی در این حوزه جلوگیری کردیم.

توسلی زاده در خصوص وضعیت اجرای طرح کاداستر در استان هم گفت: از ابتدای ابلاغ این قانون در سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۸ وضعیت اجرای آن در استان چندان رضایت بخش نبود و در رکود قرار داشت به گونه ای که تنها ۱۰ درصد از اراضی استان طی این مدت دارای سند شده بودند.

وی ادامه داد: با این وجود در دو سال گذشته آن را بصورت ویژه در دستور کار قرار دادیم و موفق شدیم که ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی دولتی را که فاقد سند دولتی بودند با پیگیری ها سند دار کنیم و رشد قابل توجهی را در بحث اجرای طرح  کاداستر برای اراضی ملی و دولتی بدست آوردیم.  

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۹۳ درصد از اراضی ملی و طبیعی استان سند دار شده اند، اعلام کرد: مصوب کرده ایم تا پایان شهریور امسال، مابقی اراضی که سند دار نشده اند نیز دارای سند شوند.

وی از در دستور کار قرار گرفتن اجرای طرح کاداستر برای اراضی کشاورزی هم خبرداد و افزود: در این رابطه اقدامات کارشناسی انجام شده و موانع پیش روی این طرح هم دیده شده، با این حال بنا داریم تا پایان سال ۲۵۰ هزار هکتار از این اراضی را هم سند دار کنیم.

منبع : سایت دادگستری استان کرمانشاه


روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران استان کرمانشاه