• کدخبر 50117
  • 1399/07/13-09:21
  

معاون امور اسناد سازمان ثبت : اجرای قانون کاداستر تضمین پایان زمین خواری های حرفه ای در کشور است

معاون امور اسناد سازمان ثبت : اجرای قانون کاداستر تضمین پایان زمین خواری های حرفه ای در کشور است

با اجرای قانون کاداستر می توان تضمین کرد که پایان زمین خواری های حرفه ای در کشور در پیش است.

به گزارش روابط عمومی، سید محمد هاشمی مقدم معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان این مطلب گفت: متاسفانه یکی از خلاء هایی که در کشور با آن مواجه هستیم زمین خواری و کوه خواری است که مقام معظم رهبری هم تاکید دارند زمین های ملی باید از غصب شدن نجات پیدا کنند.

هاشمی مقدم اظهار داشت: سال 1394 ، سال آغاز قانون  حدنگار ( کاداستر) در کشور بود که بر اساس آن مقرر شده بود ظرف مدت 5 سال  همه اراضی و املاک در این سامانه جانمایی و تثبیت شوند اما متاسفانه در سال ۹۹ که سال پایانی اجرای این قانون است ۲۰ درصد از اهداف آن محقق شده و این به خاطر وجود موانعی همچون اعتبارات و عدم همکاری دستگاههایی است که بر اساس ماده ۹ این قانون تکالیفی بر عهده آنها بود.

وی که در آئین تکریم و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی سخن می گفت، با تشریح موانع موجود در مسیر اجرای قانون کاداستر افزود: اولین مانع در اجرای این قانون عدم تخصیص اعتبارات و بودجه پیش بینی شده بود که قرار بود از درآمد حاصل از اجرای آن صرف این پروژه گردد.

وی ادامه داد: امسال با پیگیری های ویژه ای که ریاست سازمان ثبت با همکاری مجلس و دولت به عمل آورد ضمن تخصیص اعتبارات مصوب قانون کاداستر به این پروژه که در سال های گذشته صرف امور دیگری می شد، همچنین با حمایتهای مؤثر روسای دادگستری های سراسر کشور، مشکل عدم همکاری دستگاههای متولی نیز تا حدودی مرتفع شده است و قطعا با الهام از نهضت جهادی  که در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم می توانیم قانون کاداستر را در طول یکسال به پایان برسانیم.

معاون امور اسناد سازمان ثبت افزود: از استانها انتظار داریم که با برنامه ریزی و اولویت بندی امور، علیرغم همه کمبودها بویژه در حوزه نقشه بردار و نماینده، نسبت به تثبیت همه جانمایی های صورت گرفته در سامانه کاداستر با سرعت و دقت اقدام کنند.

وی توسعه کمی و کیفی خدمات در بخش اجرای اسناد رسمی را از دیگر اولویت های سازمان ثبت در راستای طرح تحول دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: بر این اساس برای اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه نیست و این اسناد مستقیما از طریق ادارات و دوایر اجرای سازمان ثبت قابل اجراست ولی از آنجا که سازمان ثبت این تکلیف را بدون در اختیار داشتن ساز و کار لازم پذیرفت لذا در این خصوص بررسی های لازم انجام و اصلاحاتی برای آیین نامه اجرای اسناد رسمی پیشنهاد شد که با سرعت بالایی از سوی آیت الله رئیسی به تصویب رسید و این امر کمک بزرگی برای سازمان بودمعاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تأکید بر لزوم سرعت بخشیدن بر تعیین تکلیف پرونده های اجرا و اقدامات قانونی در این بخش و افزایش مزایده ها اظهار داشت: در زمینه وصول معوقات بانکی در پرونده های اجرا نیز هر چه زودتر موانع موجود برطرف خواهد شد.

هاشمی مقدم با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای برنامه های تحولی، اعتبار دادن به سند رسمی است، عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که کشور، مردم و دادگستری ها را رنج می دهد قراردادهای عادی است که اصول و مقررات قانونی در آنها رعایت نمی شود و منجر به تشکیل پرونده در محاکم قضائی شده است که راهکار حل آن ممنوعیت قراردادهای عادی و اعتبار بیشتر اسناد رسمی است.

وی اظهار داشت: در دوره جدید فعالیت سازمان ثبت و با انتصاب دکتر خدائیان برخی اولویتها در قالب برنامه های تحولی در نظر گرفته شده که اجرای کامل قانون کاداستر، افزایش اعتبار اسناد رسمی، حذف تدریجی قراردادها و معاملات عادی، بهره گیری هرچه بیشتر از فناوری های نوین، تکمیل آرشیو الکترونیکی، افزایش خدمات ارائه شده در دفاتر اسناد رسمی، مبارزه با فساد و توجه ویژه به سلامت اداری از جمله این برنامه هاست.

هاشمی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس خاطر نشان کرد: قدرت معنویت جمهوری اسلامی با دفاع مقدس به رخ جهانیان کشیده شد و امروز وظیفه داریم از آن مجاهدتها و از خودگذشتگی ها به نیکی یاد کنیم.

وی افزود: اگر امروز موقعیت و مسئولیتی در نظام جمهوری اسلامی داریم به برکت خون شهدا و ایثارگران است و لذا اگر این مسئولیتها را با رانت غصب کرده ایم و از آن مهم تر توانایی انجام آن را نداریم، بدانیم که در برابر شهدا باید پاسخگو باشیم، البته هر مسئولی باید به قدرت و نصرت الهی برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایمان کامل داشته باشد چرا که با صرف توانایی های فردی نمی توان در این شرایط حساس کارها را پیش برد کما اینکه اگر رزمندگان ما نگاه به بیرون داشتند و نصرت الهی را نادیده می گرفتند قطعا چنین حماسه هایی خلق نمی شد.

آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک نیز در این مراسم با بیان اینکه برنامه های تحولی سازمان ثبت وتوسعه فناوری های الکترونیکی باعث رشد وتوسعه ثبت شده اظهار داشت: ادامه این مسیر قطعا باعث شکوفایی سازمان ثبت اسناد کشور می شود

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، یکی از مهمترین اولویت های ثبت را تعیین تکلیف اراضی وقفی وسند دار کردن موقوفه ها عنوان کرد و افزود: باید مالکیتها در وجب به وجب کشور سند دار و شفاف شود و حریم منابع طبیعی به جهت جلوگیری از تعرض به دقت تعریف گردد.

وی تأکید کرد: یا نباید در دستگاههای قضایی، امنیتی و نظارتی وارد شد یا اگر در این بخشها فعالیت می کنید باید با صلابت، دقت، صداقت و پاکدستی عمل کنید.

حجت الاسلام  والمسلمین موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی نیز در این مراسم، توسعه کاداستر کشور و اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا توسط سازمان ثبت اسناد را باعث کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری ها و افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی عنوان کرد.

در این مراسم که جمعی دیگر از مسئولین استان نیز حضور داشتند، "حمید شایان مهر" با حکم دکتر خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مدیرکل جدید ثبت استان مرکزی معرفی و از زحمات "سید رضا صدری" که به افتخار  بازنشستگی نائل شده است تجلیل شدمنبع : سازمان ثبت اسناد و املاک کشور