• کدخبر 40116
  • 1399/07/07-04:48
  

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور : دوایر اجرای اسناد رسمی مورد بی مهری قرار گرفته است

دوایر اجرای اسناد رسمی مورد بی مهری قرار گرفته است

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در اکثر استان‌ها و واحد‌های ثبتی دوایر اجرای اسناد رسمی مورد بی مهری قرار گرفته و شاهد بایگانی چندین هزار پرونده در شرایط نا مناسب هستیم.

چهارمین همایش سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که از ۹ صبح امروز (۶ مهر ماه) با حضور خداییان معاون رییس قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آغاز به کار کرده بود در بعد از ظهر همان روز با موضوع بررسی عملکرد استان‌ها در خصوص اجرای اسناد رسمی به کار خود ادامه داد.
در ابتدای این جلسه خداییان معاون رییس قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت: در اکثر استان‌ها و واحد‌های ثبتی دوایر اجرای اسناد رسمی مورد بی مهری قرار گرفته و شاهد بایگانی چندین هزار پرونده در شرایط نا مناسب هستیم.

وی مطالبات بانک‌ها را جزو بیت المال برشمرد و بیان داشت: بسیاری از پرونده‌های مربوط به این حوزه در بایگانی‌ها در حال خاک خوردن است که مدیران باید هرچه سریعتر اقدامی در جهت حل مشکل این پرونده‌ها و کاهش آن انجام دهند.

خدائیان یکی از دلایل طولانی شدن مراحل کار در دوایر اجرای اسناد رسمی را عدم آشنایی صحیح کارکنان به قوانین و مقررات در این حوزه دانست و افزود: برای حل این مشکل می‌بایست کلیه همکاران که در این حوزه مشغول به کار هستند آموزش‌های لازم در این خصوص را ببینند.

معاون رییس قوه قضائیه با اشاره به این موضوع که در بررسی‌های انجام شده مشخص گردید در برخی استان‌ها ظرف شش ماه فقط ۲۰ مزایده انجام شده که این موضوع فرایند وصول مطالبات بانک‌ها را بسیار طولانی می‌کند اظهار داشت: می‌بایست مدیران به شکلی عمل کنند تا در ماه چند مزایده انجام گیرید تا پرونده‌های این بخش به سرعت کاهش یابد.

وی راه مبارزه با تبانی در دوایر اجرای اسناد رسمی را استفاده از کارشناسان متعدد و نظارت دقیق مدیران دانست و گفت: در صورتیکه از چند کارشناس خاص در واحد‌های اجرای اسناد رسمی استفاده شود شرایط برای تبانی مهیاتر خواهد بود.

خدائیان ضمن بیان این موضوع که در برنامه ششم توسعه تکالیفی برای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش بینی شده و متاسفانه به آن توجهی نمی‌شود و در برخی استان‌ها حتی دیده شده که هم پرونده فیزیکی و هم الکترونیکی در حوزه اجرا تشکیل می‌شود و این کار درستی نیست گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه می‌بایست تمامی فرایند‌های اجرا الکترونیکی شود و اموری را که می‌توان برون سپاری کرد از طریق دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق در سراسر کشور انجام داد و مدیران و روسای واحد‌های ثبتی با نظارت دقیق این امور را پیگیری کنند تا تمامی مراحل کار تا آخر به درستی به انجام برسد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان این موضوع که بر اساس قانون تمامی مفاد مربوط به اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای سازمان ثبت اسناد پیگیری می‌شوند و ورودی پرونده را به سازمان زیاد کرده است گفت: بر اساس بند "ب" ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه راهکار لازم برای خروج پرونده از دوایر اجرای مفاد اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد پیش بینی شده است.

    وی گفت: درصورتیکه مدیران اشراف کامل بر تعداد پرونده‌ها در حوزه اجرای اسناد رسمی داشته باشند می‌توانند با تفکیک موضوعات به راحتی در مورد پرونده‌ها تصمیم گیری کرده و بسیاری از آن‌ها را مختومه کنند.

    وی در پایان اظهار داشت: برای پیشبرد امور در اجرای اسناد رسمی اعتبار لازم در نظر گرفته شده تا کارکنان این حوزه از طریق پاداش و دریافت اضافه کار مورد تشویق قرار گیرند که خود می‌تواند موضوعی برای کاهش فزاینده تعداد پرونده‌های اجرا باشد.

     

    منبع : خبرگزاری میزان