• کدخبر 40078
  • 1398/09/26-09:16
  

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در صحن علنی خبر داد : بررسی لایحه ثبت شرکت های دانش بنیان و نوآورانه در دولت

دکتر خدائیان در صحن علنی مجلس : بررسی لایحه ثبت شرکت های دانش بنیان و نوآورانه در دولت

به گزارش روابط عمومی به نقل از خبرگزاری خانه ملت، ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست علنی امروز ( سه شنبه ، 19 آذرماه ) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت های دانش بنیان و نوآورانه گفت: شرکت های دانش بنیان نقش مهمی در رشد و توسعه جوامع دارند و به تعبیر رئیس محترم قوه قضائیه ، این شرکت ها عنصر پیشران و پیش برنده اقتصاد جامعه هستند.

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور اظهارکرد: سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در دو حوزه ثبت شرکت ها و مالکیت معنوی اقدامات حمایتی را از شرکت های دانش بنیان و نوآورانه انجام داده است.

وی با اشاره به اقدامات سازمان متبوعش در حوزه ثبت شرکت ها افزود: هر شرکت یا کسب و کاری برای فعالیت نیاز به شخصیت حقوقی دارد که با ثبت این شرکت موضوع مذکور محقق می شود، بر این اساس تلاش شده با ایجاد یک فرآیند الکترونیکی و سیستمی ثبت شرکت های دانش بنیان تسهیل شود.

ثبت شرکت های دانش بنیان 7 روز زمان می برد

خدائیان با اشاره به اینکه برای ثبت شرکت های دانش بنیان نیاز به حضور افراد نیست و در صورت تکمیل اطلاعات و مدارک، رویه دریافت مجوز 5 الی 7 روز زمان می برد، تصریح کرد: در این بین تلاش شده برای حمایت از این شرکت ها میز خدمت در ادارات ثبت اسناد و املاک مستقر شود تا علاوه بر ارائه راهنمایی، ثبت این شرکت ها تسریع شود.

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: خوشبختانه برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و نوآورانه اصلاح قوانین و مقررات نیز صورت گرفته که بر این اساس لایحه ثبت شرکت ها هم اکنون در دولت در حال بررسی است و امیدواریم این موضوع هر چه سریعتر به قوه مقننه تقدیم شود.

وی گفت: درحوزه مالکیت معنوی نیز تلاش شده با ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی از اینشرکت ها حمایت کافی صورت گیرد.

خدائیان با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تلاش کرده با کمک تجاری سازی و برندسازی این شرکت ها زمینه ورود آنها به بازار جهانی را فراهم کند، تصریح کرد: در این بین با انعقاد تفاهم نامه با کشورهای مختلف از جمله سوئیس ، فرانسه و دانمارک و همچنین سازمان های مختلف از جمله سازمان جهانی مالکیت معنوی روند تجاری سازی این شرکت ها تسهیل شود.

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که با کمک قوه مقننه الحاقات گوناگونی به کنوانسیون های مختلف برای حمایت از مالکیت معنوی شرکت های دانش بنیان و نوآورانه صورت گرفته است .


منبع : سازمان ثبت اسناد و املاک کشور